Звернення учасників з’їзду представників парафій захоплених храмів Української Православної Церкви, який відбувся 22 лютого 2021 року у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі, депутатам України міжфракційного депутатського об’єднання “За конфесійний мир в Україні”.
Шановні народні обранці!
Ми, учасники з’їзду представників парафій захоплених храмів:
- с. Галузинці, Деражнянського р-ну Хмельницької області,
- с. Ставниця, Летичівського р-ну Хмельницької області,
- с. Лисогірка, Летичівського р-ну Хмельницької області,
- с. Пасічна, Ярмолинецького р-ну Хмельницької області,
- с. Райківці, Хмельницького р-ну Хмельницької області,
- с. Темногайці, Шумського р-ну Тернопільської області,
- с. Бриків, Шумського р-ну Тернопільської області,
- с. Бутин, Збаразького р-ну Тернопільської області,
- с. Сураж, Шумського р-ну Тернопільської області,
- с. Малі Дедеркали, Шумського р-ну Тернопільської області,
- с. Парафіївка, Ічнянського р-ну Чернігівської області,
- с. Бобрик, Ніжинського р-ну Чернігівської області,
- с. Оленівка, Борзнянського р-ну Чернігівської області,
- с. Припутні, Ічнянського р-ну Чернігівської області,
- с. Калинівка, Житомирського р-ну Житомирської області,
- с. Левків, Житомирського р-ну Житомирської області,
- с. Сінгури, Житомирського р-ну Житомирської області,
- с. Попільня, Попільнянського р-ну Житомирської області,
- с. Станишівка, Житомирського р-ну Житомирської області,
- с. Цвіля Ємельчинського р-ну Житомирської області,
- с. Ворсівка Малинського р-ну Житомирської області,
- м. Одеса, Одеської області,
- смт. Сарата Білгород-Дністровського р-ну Одеської області,
- с. Погреби, Броварського р-ну Київської області,
- с. Морозівка, Баришівського р-ну Київської області,
- с. Задубрівка, Заставнівського р-ну Чернівецької області,
- с. Бережниця, Вижницького р-ну Чернівецької області,
- с. Боянчук, Заставнівського р-ну Чернівецької області,
- с. Васловівці, Заставнівського р-ну Чернівецької області,
- с. Стара Жадова, Сторожинецького р-ну Чернівецької області,
- с. Добринівці, Заставнівського р-ну Чернівецької області,
- с. Горошівці, Заставнівського р-ну Чернівецької області,
- с. Михальча, Сторожинецького р-ну Чернівецької області,
- с. Червона Діброва Глибоцького р-ну Чернівецької області,
- с. Карапчів Чернівецької області,
- с. Ясени, Сторожинецького р-ну Чернівецької області,
- с. Кальнівці, Кіцманського р-ну Чернівецької області,
- с. Михайлівка, Кельменецького р-ну Чернівецької області,
- с. Товтри Заставнівського р-ну Чернівецької області,
- с. Рингач Новоселицького р-ну Чернівецької області,
- с. Бохоники, Вінницького р-ну Вінницької області,
- смт. Стрижавка, Вінницького р-ну Вінницької області,
- с. Лаврівка, Вінницького р-ну Вінницької області,
- с. Пеньківка Вінницької області,
- с. Махнівка Вінницької області,
- с. Гурівці Вінницької області,
- с. Лука-Мелешківська, Вінницького р-ну Вінницької області
- с. Шклинь, Горохівського р-ну Волинської області
- с. Ощів Горохівського р-ну Волинської області
- с. Піски Горохівського р-ну Волинської області
- с. Смолява Горохівського р-ну Волинської області
- с. Шепель Луцького р-ну Волинської області
- с. Ясенівка Рожищенського р-ну Волинської області
- с. Холопичі Локачинського р-ну Волинської області
- с. Семереньки Локачинського р-ну Волинської області,
- с. Берестяни Ківерцівського р-ну Волинської області
- с. Тельчі Маневицького р-ну Волинської області
- с. Нуйно Камінь-Каширського р-ну Волинської області
- с. Раків Ліс Камінь-Каширського р-ну Волинської області
- с. Брониця Камінь-Каширського р-ну Волинської області
- с. Садів Луцького р-ну Волинської області
- с. Озеряни Луцького р-ну Волинської області
- с. Радомишль Луцького р-ну Волинської області
- с. Новостав Луцького р-ну Волинської області
- с. Жидичин Ківерцівського р-ну Волинської області
- с. Годомичі Маневицького р-ну Волинської області
- с. Четвертня Маневицького р-ну Волинської областіУкраїнської Православної Церкви (далі – УПЦ),Звертаємося до Вас із проханням захистити найбільшу цінність – наше життя, а також здоров’я і безпеку нас та членів наших родин. Ми звертаємося до Вас від імені тих віруючих нашої Церкви, яким під час захоплення храмів було завдано важкі тілесні ушкодження: пробиті голови, зламані руки, нанесені побої. Ми також звертаємось до Вас від імені багатьох священнослужителів, яких постійно безпідставно викликають на допити до правоохоронних органів та всіляко принижують.Ми звертаємося до Вас від імені родини священика Української Православної Церкви Леоніда Делікатного, здоров’я якого було безнадійно підірване безперервними погрозами, шантажем, психологічним тиском, пов’язаними зі спробами силоміццю перевести очолювану ним релігійну громаду до іншої конфесії.
Ми звертаємося до Вас від імені Христини Велущак – дівчини з Чернівецької області, яку не допустили на власний шкільний випускний, оскільки вона ходить «не до тієї Церкви». А також інших парафіян УПЦ, котрі потерпають через обмеження в громадянських правах через свою віру.
Ми звертаємося до Вас і від імені багатодітних сімей священників УПЦ, яких церковні рейдери виганяють з їхніх домівок на вулицю, роблячи малолітніх дітей безхатченками.
Ми звертаємося до Вас від імені простих людей з усіх куточків України, в яких у насильницький або обманний спосіб (через неправомірну перереєстрацію статутів парафій в Обласних державних адміністраціях) відібрали або намагаються відібрати храми, куди ходили ще їхні діди-прадіди.
Відзначаємо, що будучи найбільшою релігійною спільнотою України, ми, на жаль, втрачаємо сподівання на забезпечення права на свободу віросповідання з боку органів державної влади і її найвищого керівництва. Діюче законодавство, яке повинно регулювати релігійні правовідносини у державі, навпаки посилює розкол у суспільстві, поділяє людей на своїх і чужих, що призводить до збільшення кількості міжконфесійних протистоянь, посилення релігійної ворожнечі та конфліктів в державі. Так, Закон України № 2673-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи» від 17.01.2019 р. та Закон України № 2662-VIII «Про внесення зміни до статті 12 Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” щодо назви релігійних організацій (об’єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України» від 20.12.2018 р. (далі по тексту – Закони) – грубо порушує конституційний принцип відокремлення держави від церкви.
Заявляємо про свою глибоку занепокоєність тим, що протягом останніх років Міністерство культури України шляхом зловживань та маніпуляцій, застосовує ці антиконституційні Закони виключно проти Української Православної Церкви та в примусовому порядку намагається позбавити Її своєї власної назви. Посадовцями порушується принцип рівності всіх релігійних конфесій перед законом та обмежується в правах одна релігійна організація серед інших, що є дискримінацією за релігійною ознакою мільйонів віруючих громадян, котрі належать до Української Православної Церкви. Державні органи, втручаючись у внутрішні справи Церкви, нав’язують своє розуміння її релігійної та ієрархічної структури. Порушуються положення Конституції України, які виключають можливість встановлення особливих вимог до назви окремих релігійних організацій і які регламентують право кожного сповідувати будь-яку релігію. Через це релігійні громади УПЦ перебувають під постійним тиском між органами державної влади та рейдерами, нас позбавили можливості вносити зміни до установчих документів, змінювати керівників, відкривати рахунки в банківських установах, користуватись послугами нотаріусів, оформлювати права на земельні ділянки під церковними спорудами та інше.
Окремими псевдорелігійними організаціями регулярно здійснюються провокативні дії, що зумовлюють дестабілізацію в українському суспільстві. В засобах масової інформації та інтернет-просторі подається неправдива інформація щодо висвітлення релігійних подій, яка дискредитує Українську Православну Церкву. Чисельно збільшилась кількість кримінальних правопорушень на релігійному ґрунті та судових процесів щодо оскарження актів органів державної влади тощо. Використання антиконституційних законів церковними рейдерами призводить до погіршення рівня свободи віросповідання в Україні, створення суттєвих перешкод для духовного та соціального служіння церков і релігійних організацій.
Закони про примусову зміну назви та підлеглості не відповідають ані Конституції України, ані міжнародним договорам у сфері захисту прав людини. Зокрема, норми Законів суперечать положенням Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, Загальної декларації прав людини щодо питання захисту права на свободу віросповідання.
Релігійні громади УПЦ потрапили у нерівне становище у порівнянні з іншими релігійними організаціями України. Примусова перереєстрація, зміна назви релігійних організацій (об’єднань) та підлеглості у канонічних питаннях є прямим втручанням у свободу віросповідання. Право на автономність релігійних організацій гарантується Європейською Конвенцією з прав людини та відображене у численних рішеннях Європейського Суду з прав людини. Релігійна організація має право самостійно обирати собі назву і її змінювати, держава не вправі примушувати. Закони прямо порушують статтю 35 Конституції України, статтю 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, статтю 18 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права 1966 року, статтю 18 Загальної декларації прав людини 1948 року.
Шановні депутати, ми — народ, громадяни єдиної держави України, — глибоко занепокоєні тим, що діюча державна політика направлена проти мільйонів віруючих громадян, котрі належать до Української Православної Церкви. Всі ми українці, справжні патріоти, які люблять і шанують свою рідну землю, ми сумлінно працюємо, лікуємо хворих, добросовісно виконуємо військовий обов’язок, платимо податки, розвиваємо різні сфери громадського життя. Церква ніколи не ділила, не ділить і не ділитиме своїх дітей за походженням, соціальним станом, національністю, мовою чи політичними вподобаннями. Політичні вподобання та суперечності не повинні розділяти батьків з дітьми, подружні пари, друзів або співробітників. Політика не повинна сіяти плевели ненависті й злоби в наші серця. Збереження суспільного миру і спокою у вирі сьогоднішніх подій і пандемій – це наш спільний обов’язок.
У зв’язку з викладеним, відповідно до ч. 5 ст. 17 та п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про статус народного депутата України», ми учасників з’їзду представників парафій захоплених храмів Української Православної Церкви,
Закликаємо Народних депутатів України застосувати надані законодавством України повноваження і просимо вжити невідкладних дієвих заходів для захисту інтересів та конституційних прав віруючих громадян котрі належать до Української Православної Церкви, звернутися з вимогою до відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, керівників підприємств, установ та організацій припинити відповідні порушення, а також:
– внести в порядку законодавчої ініціативи до Верховної Ради України законопроект який скасує дію Закону України № 2673-VIII та Закону України № 2662-VIII (які, поряд з тим, що спричиняють порушення конституційних прав і свобод громадян України, несуть у собі загрозу авторитету нашої держави на міжнародній арені, ставлять під сумнів щирість проголошених Україною євроінтеграційних прагнень, реалізація яких є неможливою за умов порушення прав і свобод людини та особливо вразливих верств населення, до яких належать віруючі);
– об’єднати зусилля і ресурси для створення рівних і безпечних умов життя в Україні, викорінення будь-яких видів насилля над віруючими людьми.
Просмотров: (26)